
Inkubator Innowacyjności 4.0
Projekt Inkubator Innowacyjności 4.0 jest kontynuacją i rozwinięciem prac, jakie Politechnika Wrocławska i Instytut Transferu Technologii Sp. z o.o. prowadziły w ostatnich latach na rzecz komercjalizacji, m.in. w ramach programu Inkubator Innowacyjności (2014-2015), Inkubator Innowacyjności+ (2017-2018) oraz Inkubator Innowacyjności 2.0 (2019-2020).
Prace w ramach „Inkubatora Innowacyjności 4.0?? obejmują cały proces od planowania projektów badawczych, poprzez monitoring i ocenę powstających rezultatów badawczych, tworzenie ofert technologicznych i poszukiwanie nabywców, aż po prowadzenie negocjacji i zawieranie umów komercjalizacyjnych:
- Pomoc doradcza dla zespołów naukowych na etapie planowania i realizacji projektów badawczych
– Pracownikom (a także doktorantom i studentom) zaangażowanym w realizację projektów B+R będzie świadczona profesjonalna pomoc doradcza na etapie planowania projektów badawczych w zakresie istniejących potrzeb rynku, a także obecnego stanu techniki w danym obszarze i możliwości przyszłej ochrony patentowej.
- Monitoring prowadzonych projektów badawczych i powstających w nich rezultatów
– Wyniki monitoringu są zbierane i udostępniane podmiotom zewnętrznym w postaci internetowej bazy danych, prowadzonej i aktualizowanej w ramach projektu.
- Pogłębiona analiza, ocena i wartościowanie rezultatów badawczych
Dla rezultatów o największym potencjale komercyjnym, zostaną opracowane plany komercjalizacji bezpośredniej w postaci analiz typu due diligence, zawierających m.in. analizę potencjału rynkowego, analizę gotowości wdrożeniowej oraz – tam gdzie to zasadne – wycenę. Zazwyczaj wycenę sporządza się dopiero wtedy, gdy są prowadzone negocjacje z potencjalnym nabywcą, co pozwala przyjąć realne założenia ekonomiczne.
W przypadku planowanej komercjalizacji pośredniej (spółki spin-off), plany komercjalizacji przyjmą postać biznesplanów, uzgadnianych z udziałowcami-twórcami i/lub inwestorami zewnętrznymi.
- Marketing oferty technologicznej i badawczej
Dla najlepszych rezultatów zostaną opracowane oferty technologiczne adresowane do potencjalnych nabywców rynkowych. Następnie zostaną podjęte próby kontaktu bezpośredniego z tymi nabywcami. Oferta technologiczna będzie promowana również podczas targów i konferencji branżowych, a także w ramach uczelnianego portalu dedykowanego przedsiębiorcom. Z potencjalnymi nabywcami prowadzone będą negocjacje, które w sprzyjających okolicznościach doprowadzą do transakcji rynkowych w postaci umów sprzedaży IP lub licencji.
Drugim kierunkiem komercjalizacji będą próby tworzenia kolejnych spółek spin-off. W tym celu przedstawiciel spółki celowej, tj. ITT Sp. z o.o. będzie zachęcać naukowców-twórców do założenia własnego biznesu (m.in. w ramach akcji promocyjnej na wydziałach), a także prowadzić negocjacje z potencjalnymi inwestorami typu venture. Równocześnie będą realizowane działania w zakresie marketingu oferty badawczej i komercjalizacji wiedzy.
- Podnoszenie gotowości wdrożeniowej rezultatów badań
W projekcie przewidziano także działania ukierunkowane na podniesienie gotowości wdrożeniowej wybranych wyników badań. Planowane prace przedwdrożeniowe obejmują:
– prace w zakresie gotowości technologicznej, takie jak: stworzenie lub udoskonalenie prototypu, testy laboratoryjne, badania na zgodność z normą (certyfikacja), demonstracja w warunkach zbliżonych do rzeczywistych;
– prace w zakresie gotowości ekonomicznej, obejmujące analizy rynku, wyceny, biznesplany, plany rozwoju technologii itp.;
– prace w zakresie gotowości formalnoprawnej, obejmujące działalność w obszarze ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, topografii układów scalonych itp..
Okres realizacji projektu: 07.2020 r. – 12.2022 r.